Third Annual STEM Honors Convocation

On Monday, April 24, undergraduate and graduate students enrolled in STEM programs were recognized for their hard work in the classroom as well as in the community. Congratulations to all students who were honored with scholarships, memberships, and other awards to celebrate their success!

This slideshow requires JavaScript.

University Awards

Clarence P. Gould Honor Society

Membership awarded to students on the basis of academic achievement and breadth of academic courses

Leah Bayer
Jonathon Burns
Andrew Morgan
Tyler Pabst
Dusti Pilkington
Elizabeth Rogenski
Amanda Seidler
Cassandra Shaffer
Andrew Whipkey

Theodore P. and Evelyn H. Chengelis Memorial Scholarship

Awarded to an outstanding undergraduate student of Hellenic heritage who will matriculate to medical school

Ellianna Hoff

O’Horo Family Scholarship in Engineering

To an upper-division student enrolled in the engineering program and a resident of Mahoning, Trumbull, or Columbiana County

Joshua Robinson

Woodrow Wilson Legacy Scholarship

Awarded to Woodrow Wilson High School graduates or descendants pursuing an undergraduate degree

Zachary Jacobson

Shorty and Elba Navarro Scholarship

Awarded to a student of Hispanic descent, with a minimum 2.5 GPA, who is a resident of Columbiana, Lawrence, Mahoning, Mercer, and Trumbull counties

Adam DeMarco
Diego Antonio Mendel

Dr. Earnest and Doris Perry Diversity Scholarship

This scholarship is awarded to an African-American student with a minimum 2.4 GPA who has graduated from a high school in the Mahoning Valley

Janessa Rich

William H. Farnell Memorial Scholarship

This scholarship is awarded to a worthy and financially needed student who is a graduate of Poland Seminary High School, Struthers High School or any high school from the Mahoning Valley

Montana Gessler

Shorty and Elba Navarro Scholarship for Students in Education, Nursing, Science, Technology, or Mathematics

This scholarship is awarded to a student of sophomore ranking or higher, who is majoring in Education, Nursing, Science, Technology or Mathematics, who has a minimum 2.5 GPA that is a resident of Columbiana, Mahoning, or Trumbull county.

Bruno Serrano

Undergraduate Awards

Douglas Faires Outstanding Student in Mathematics and Statistics Award

Awarded for outstanding academic achievement in the study of Mathematics and Statistics

Monica Busser
Kyle Gumble
Gabrielle Van Scoy

B.J. Yozwiak Mathematics Award

Awarded to a senior majoring in Mathematics who has demonstrated outstanding academic performance

Jenna Wise

Frank M. Centofanti Scholarship

Given to a first-year mathematics major who has demonstrated outstanding academic quality

Alanis Chew

Outstanding Undergraduate Student in Mathematics Education Award

Awarded to an undergraduate student demonstrating impressive academic performance in Mathematics Education

Emily Hoopes

Paul B. Banoczi Memorial Scholarship

Awarded to a junior or senior math major, preferably a veteran or someone actively involved with CURMath

Bryson Stemock

ms consultants Award in Civil Engineering Technology

Awarded to an outstanding student who works full time while completing the BSAS in CCET on a part-time basis

Reynaldo Colon-Garcia

Dr. William A. Wood Memorial Scholarship in Engineering Technology

Awarded to an outstanding junior or senior undergraduate in Engineering Technology with a 3.0 or higher GPA

Samantha Reich

Nicola and Rocchina Richley Memorial Scholarship

Awarded to an engineering or engineering technology major for academic excellence

Jonathan Bennett

Myron C. Wick, Jr. Scholarship in the Physical Sciences

Awarded to junior or senior students who have shown academic excellence in the physical sciences

Nicholas McGuigan
Brigitte Petras

Myron C. Wick, Jr. Scholarship in Engineering

Awarded to a junior or senior student who has shown academic excellence in engineering

Bridger Kowalczyk

Fireline, Inc. Scholarship

Awarded to students majoring in Engineering, Engineering Technology, Chemistry or Physics who have an interest in Materials Science with a minimum 3.0 GPA and resident of the five-county area

Mark Holland

Michael A. Rigo Memorial Scholarship

Awarded to outstanding Mechanical Engineering students residing in Mahoning County

Donald Hays
Michael Ramunno

Ohio Space Grant Consortium Scholarships

Awarded to junior and senior students for academic excellence in an Aerospace-related discipline

James Harding
Joseph Lonardo

Ronald J. Hepp Memorial Award

Awarded to an outstanding senior in Electrical Engineering

Robert Collins

Ronald G. Tabak Memorial Physics and Astronomy Award

Awarded to a junior or senior Physics and Astronomy major who has demonstrated passion for teaching and involvement in the “life” of the Physics Department

Ashley Lemasters

John and Lina Moteff Scholarship

Awarded for demonstration of academic promise in the study of Physics, Astronomy or related sciences

Alex Fisher
Elainie Huncik
Winter Knipp
Peter Larkin-Gero
Bryson Stemock

Dr. Ronald A. Parise Memorial Scholarship

Awarded to an outstanding Physics or Astronomy student

Martin Strong

Albert A. Guerrieri, Jr. Memorial Scholarship

Awarded to an outstanding student who has demonstrated academic achievement and commitment to the study of Physics

David Bernard
Stefan Lesnansky

Frank M. Clark Physics Award

Awarded to an exceptional student in Physics

Samuel Powers

Anthony, Elizabeth, and Dr. Janet DelBene Chemistry Scholarship

Awarded to an outstanding junior chemistry major

Jordan Zackasee

Friedrich and Eva-Maria Koknat Undergraduate Scholarship in Chemistry

Awarded to an incoming freshman or rising sophomore in Chemistry demonstrating academic merit

Maranda Liogas
Tristan Malvasia

American Chemical Society Student Affiliates Award

Awarded to a Chemistry senior who has made a significant contribution to the ACS Student Affiliates Association

Samantha Mock

Undergraduate Award in Analytical Chemistry

Awarded for outstanding academic achievement and aptitude in Analytical Chemistry

Trey Moberly

Dr. Ralph E. Yingst Scholarship in Chemistry

Awarded to upper-division Chemistry majors for academic excellence

Joseph Pallone

Dr. Eugene D. Scudder Physical Chemistry Award

Awarded for outstanding performance in Physical Chemistry

Michael Bellas

American Chemical Society Inorganic Division

Awarded for excellence in Inorganic Chemistry at the undergraduate level with aspiration of a career in Chemistry

Michael Bellas

American Chemical Society Undergraduate Award in Organic Chemistry

Awarded to an Organic Chemistry student who displays a significant aptitude for Organic Chemistry

Jaclyn Yankle

American Chemical Society Award – Penn-Ohio Section

Awarded to an outstanding junior Chemistry major

Kayla Rektor

Dr. Irwin Cohen Scholarship for Undergraduate Research in Chemistry

Awarded for excellence in undergraduate research in Chemistry

Eleanor Rogenski

Society for Analytical Chemists of Pittsburgh Scholarship

Awarded to a senior Chemistry major for academic achievement in the Chemistry field

Tyler Pabst

Hypercube Scholars Award

Awarded to a graduating Chemistry student who has conducted research and is enrolling in graduate school

Tyler Pabst

Dr. Eugene D. Scudder Organic Chemistry Award

Awarded to honor outstanding performance in Organic Chemistry

Cassandra Shaffer

Ohio Chapter of the American Institute of Chemists Foundation Award

Awarded to an outstanding student graduating in Chemistry

Cassandra Shaffer

CRC Freshman Chemistry Achievement Award

Awarded for achievement in the study of Chemistry as a freshman

Veronica Marcella

Everette C. “Bud” Abram Geology Field Camp Scholarship

Awarded for academic achievement in Geology

Olivia Costantino
Levi Flesher
Connor McFadden
Jeffery Mendenhall
Jacob Miller

Ann Harris Field Camp Scholarships

Awarded to noteworthy Geology majors

Olivia Costantino
Levi Flesher

Field Investigations in Geology Scholarships

Awarded to an exemplary student in the Field Investigations in Geology course

Jessica O’Dwyer

Pittsburgh AIChE Professional Promise Award

Awarded to an outstanding senior in chemical engineering

Dylan Derthick

YSU STEM Intern of the Year

Presented to a student that has shown a high quality of work and initiative, has completed presentations, and has had an impact on the company with which they have worked

Carmen Marinucci

Co-Op of the Year

Presented to a student that has shown a high quality of work and initiative, has completed presentations, and has had an impact on the company with which they have worked for multiple semesters

Rana Abu-Hashim

Undergraduate QUEST Award Winners

College Award–STEM

Project Entitled: Optimized Rim for Spring Tires

Antonio DiSalvo
Mark Plant
Elizabeth Urig

College Award–STEM

Project Entitled: Automatic Tong Mechanism Senior Design Project

Vincent Dell’Arco
Jared Fink

College Award- Honors College

Project Entitled: Digital Licensing Platform for Retro Games

Tyler Hovanec
Andrew Morgan

Graduate Awards

Outstanding Graduate Student Award in Mathematics and Statistics

For outstanding academic performance in Mathematics and Statistics

Rahatu Alasane
Richard Baffour-Awuah
Logan Muraco

Friedrich W. & Eva Marie Koknat Graduate Award in Chemistry

Awarded annually to two students who are pursuing a graduate degree in Chemistry

Victoria Boulos
Jennifer Moore

Dr. Eugene D. Scudder Graduate Student Teaching Award

Awarded for excellence in teaching undergraduate laboratories

Jennifer Moore
Matthew Torres

Dr. James A. and Patricia S. Reeder Graduate Scholarship

Awarded to graduate students working toward an advanced degree in Chemistry

Charles Amoyaw

Anthony, Elizabeth, and Dr. Janet DelBene Award in Chemistry-Masters

Awarded to an outstanding Chemistry major who has been accepted into the YSU Graduate Program in Chemistry

Alissa Geisse

Graduate QUEST Award Winners

QUEST– Top Graduate Project

Project entitled: Anion controlled synthesis of partially halogenated In-derived metal-organic frameworks

Sarah Springer

QUEST– Top Graduate Project

Project Entitled: Tuning the substrate specificity of the glutathione transferase GstB from Escherichia coli via site-directed mutagenesis

Jennifer Moore