This slideshow requires JavaScript.
YSU STEM would like to congratulate all recipients of awards at the first STEM Honors Convocation! Awardees received recognition for their outstanding achievements on April 27 at 7 p.m. in the DeBartolo Stadium Club in Stambaugh Stadium. Below is a list of awards and their recipients.
UNIVERSITY AWARDS
QUEST - Best Undergraduate Project ($1000 funded by YSU Foundation)
Unmanned Aerial Systems: Theory and Applications
James Carter
Lucas Ciprian
Stephen Koulianos
Garrett McIntyre
Cory Thomas
Elucidation and Characterization of Commercially Produced CMA Road Deicer
Samuel Dickson
Paije Kiraly
Matthew LaLama
Jennifer Miller
Darian Wilson
QUEST - College Award- STEM ($200)
Properties and Applications of Shape Memory Polymer Using 3D Printing
Antonio DiSalvo
Kelly Kovacevich
Daniel Martin
Samuel Cappelli
Morphological Support Effects in Metal-Ce)2 Catalysts for CO Oxidation
Samantha Mock
Thomas Stoner
Youngstown State University Women’s Club Scholarship
Awarded to promising women students in recognition of high academic achievement
Anna Dunn
Clarence P. Gould Honor Society
Membership awarded to students on the basis of academic achievement and the breadth of academic courses
Camron Bagheri
Michael Baker
Shawn Doyle
Joseph Gantz
Michelle Kordupel
Alana Lesnansky
Katherine Pitcairn
Elizabeth Rogenski
James Tancabel
Shorty and Elba Navarro Scholarships
Awarded to students of Hispanic descent who reside in Mahoning, Trumbull, Columbiana, Lawrence, or Mercer Counties
Joseph Caraballo
Amalio Esparra
Monica Esparra
Jose Miranda
Frank Perez
Alexandria Rodemoyer
Academic YSU – OEA Union Heritage Scholarship
Awarded to a student demonstrating individual or family involvement in organized labor movement
Megan Healy
Stavich Educational Scholarships
Awarded to selected Campbell Memorial High School graduates
who are also children of former Calex employees
Sydney Livermore
Kristina Minniti
Theodore P. and Evelyn H. Chengelis Memorial Scholarship
Awarded to an outstanding undergraduate student of Hellenic heritage who will matriculate to medical school
John Tomich
Danielle M. Hodge Memorial Scholarship
Awarded to graduates from high schools throughout the tri-county area
Alexander Huber
Eddie Conricote Memorial Scholarships
Awarded to a resident and graduate of Liberty High School who is a child or grandchild of a Liberty Firefighter
Jeremy Borton
Sabrina Sims
Michael Soroka Memorial Scholarship
Awarded to a Campbell Memorial High School graduate who is an incoming first year student with academic promise
Joseph Lebenich
Michael T. Hartzell Memorial Scholarships
Awarded to an Austintown Fitch graduate or child of Youngstown City Police officer and children of officers serving the tri-county area from the police or sheriff’s departments, or a YSU student enrolled in the police academy
Taylor Minenok
Johnny Naples
Alumni Society Legacy Scholarship
Awarded to current students or incoming freshmen whose parent or guardian is a YSU graduate and a current member of the YSU Alumni Society
Rachel Briach
Woodrow Wilson Legacy Scholarship
Awarded to Woodrow Wilson High School graduates or descendants pursing an undergraduate degree
Taylor Minenok
Martha K. Schuster Memorial Scholarships
Awarded in recognition of academic achievement in memory of a former YSU employee and Women’s Club president
Johnny Naples
UNDERGRADUATE AWARDS
Outstanding Student in Mathematics and Statistics Award
Awarded for outstanding academic achievement in the study of Mathematics and Statistics
Megan Chambers
Timothy Shaffer
Kristi Yazvac
Outstanding Student in Statistics Award
Awarded for outstanding academic performance in Statistics
James Munyon
B.J. Yozwiak Mathematics Award
Awarded to a senior majoring in Mathematics who has demonstrated outstanding academic performance
Eric Shehadi
ms consultants Award in Civil Engineering Technology
Awarded to an outstanding student who works full time while completing the BSAS in CCET on a part-time basis
Christian Conzett
Dr. William A. Wood Memorial Scholarship in Engineering Technology
Awarded to an outstanding junior or senior undergraduate in Engineering Technology with a 3.0 or higher GPA
Shane Singer
Myron C. Wick, Jr. Scholarships in the Physical Sciences
Awarded to junior or senior students who have shown academic excellence in the physical sciences
Michael Baker
Jennifer Miller
Myron C. Wick, Jr. Scholarship in Engineering
Awarded to a junior or senior student who has shown academic excellence in engineering
Donald Dixon
Fireline, Inc. Scholarships
Awarded to students majoring in Engineering, Engineering Technology, Chemistry or Physics who have an interest in Materials Science with a minimum 3.0 GPA and resident of the five-county area
Dakesha Jordan
Eric Schubert
Michael A. Rigo Memorial Scholarships
Awarded to an outstanding Mechanical Engineering student residing in Mahoning County
Jessie Abeid
Jason Doll
Ohio Space Grant Consortium Scholarships
Awarded to junior and senior students for academic excellence in an Aerospace-related discipline
Ashley Bowers
Michael Radetic
Ronald J. Hepp Memorial Award
Awarded to an outstanding senior in Electrical Engineering
Corey Dunbar
Ronald G. Tabak Memorial Physics and Astronomy Award
Awarded to a junior or senior Physics and Astronomy major who has demonstrated passion for teaching and involvement in the “life” of the Physics Department
Michael Baker
John and Lina Moteff Scholarships
Awarded for demonstration of academic promise in the study of Physics, Astronomy or related sciences
Andrew Bock
Michael DeLuca
Samuel Powers
Martin Strong
Dr. Ronald A. Parise Memorial Scholarship
Awarded to an outstanding Physics or Astronomy student
Christopher Leach
Albert A. Guerrieri, Jr. Memorial Scholarship
Awarded to an outstanding student who has demonstrated academic achievement and commitment to the study of Physics
Nicholas McGuigan
Frank M. Clark Physics Award
Awarded to an exceptional student in Physics
Elizabeth Rogenski
Anthony, Elizabeth, and Dr. Janet DelBene Scholarships in Physical Chemistry
Awarded to an outstanding junior chemistry major
Abigal Ansah
American Chemical Society Student Affiliates Award
Awarded to a Chemistry senior who has made a significant contribution to the ACS Student Affiliates Association
Phillip Boran
Undergraduate Award in Analytical Chemistry
Awarded for outstanding academic achievement and aptitude in Analytical Chemistry
Victoria Boulos
Dr. Ralph E. Yingst Scholarship in Chemistry
Awarded to an upper-division Chemistry major for academic excellence
Victoria Boulos
James Gasior
Dr. Eugene D. Scudder Physical Chemistry Award
Awarded for outstanding performance in Physical Chemistry
James Gasior
American Chemical Society Inorganic Division
Awarded for excellence in Inorganic Chemistry at the undergraduate level with aspiration of a career in Chemistry
Matthew LaLama
American Chemical Society Undergraduate Award in Organic Chemistry
Awarded to an Organic Chemistry student who displays a significant aptitude for Organic Chemistry
Jennifer Miller
American Chemical Society Award – Penn-Ohio Section
Awarded to an outstanding junior Chemistry major
Jennifer Miller
Dr. Irwin Cohen Scholarship for Undergraduate Research in Chemistry
Awarded for excellence in undergraduate research in Chemistry
Samantha Mock
Society for Analytical Chemists of Pittsburgh Society
Awarded to a senior Chemistry major for academic achievement in the Chemistry field
Jennifer Moore
Hypercube Scholars Award
Awarded to a graduating Chemistry student who has conducted research and is enrolling in graduate school
Jennifer Moore
Ohio Chapter of the American Institute of Chemists Award
Awarded to an outstanding senior or graduate student in Chemical Engineering
Amanda Sacco
Dr. Eugene D. Scudder Organic Chemistry Award
Awarded to honor outstanding performance in Organic Chemistry
Cassandra Shaffer
CRC Press Freshman Chemistry Achievement Award
Awarded for achievement in the study of Chemistry as a freshman
Tayah Turocy
Ikram Khawaja Outstanding Geology/Environmental Studies Student Awards
Awarded for scholastic excellence in Environmental Science from a student with intent to pursue a graduate degree
James Frost
Ralph Roth
Everette C. “Bud” Abram Geology Scholarships
Awarded for academic achievement in Geology
Lindsey Smith
Ralph Roth
Ann Harris Field Camp Scholarships
Awarded to noteworthy Geology majors
Lindsey Smith
Ralph Roth
Field Investigations in Geology Scholarships
Awarded to an exemplary student in the Field Investigations in Geology course
Ralph Roth
Pittsburgh AIChE Professional Promise Award
Awarded to an outstanding senior in chemical engineering
Jason White
GRADUATE AWARDS
QUEST - Best Graduate Project ($500 funded by YSU Foundation)
Collins Aboagye
QUEST - College Award- Graduate Studies ($200)
Michael Bellas
Joseph Mihaly
Outstanding Graduate Student Awards in Mathematics and Statistics
For outstanding academic performance in Mathematics and Statistics
Obeng Addai
Joseph Cochran
Outstanding Graduate Student Award in Mathematics Education
Awarded to a graduate student demonstrating impressive academic performance in Mathematics
Julie Seitz
Dr. Eugene D. Scudder Graduate Student Teaching Awards
Awarded for excellence in teaching undergraduate laboratories
Heather Folkwein
DaVena Zivkovic
Dr. James A. Reeder Graduate Scholarship Award
Awarded to graduate students working toward an advanced degree in Chemistry
Jordan Zaluski
Charles Singler Environmental Science Scholarship
Awarded for scholastic excellence demonstrated by a graduate student
Stefanie Hudzik
Erin O’Connor
Claret Tening Ndifet
Anthony, Elizabeth, and Dr. Janet DelBene Scholarships in Physical Chemistry
Awarded to an outstanding Chemistry major who has been accepted into the YSU Graduate Program in Chemistry
Victoria Boulos
Ikram Khawaja Outstanding Geology/Environmental Studies Student Awards
Awarded to graduate students for academic excellence
Stefanie Hudzik
Erin O’Connor